PE (Polietileno) slėgio vamzdžiai

 

PE slėgio vamzdžiai

PE vamzdžiai – lankstaus tipo plastikiniai vamzdžiai, pagaminti iš dalinai kristalinio termoplastiko – polietileno (PE). PE vamzdžiai yra tinkami naudoti aukšto slėgio vamzdynams. Polietileniniai vamzdžiai yra naudojami vandens, nuotėkų ar dujų tiekimo sistemų vamzdynams įrengti.

Išoriniams geriamojo vandentiekio tinklams įrengti naudojami PE100, PN10, nuo Dn25 iki Dn630 skersmens polietileniniai vamzdžiai (jodi su mėlynomis išilginėmis juostelėmis).

Jei nereikalaujama kitaip, vamzdžiai ir armatūra turi būti tinkami minimaliam PN10 darbiniam slėgiui. Paprastai PE vamzdžiai skirstomi  į slėgio klases PN6,3 , PN10, PN12,5 ir PN16, atitinkamai vamzdžio stipriui, kurį nusako standartinis matmenų santykis SDR.

SDR = D/s

D – išorinis vamzdžio skersmuo (mm)

s – sienelės storis (mm)

PE100 vamzdžių klasifikacija pagal:

PN, bar 6,3 10 12,5 16
SDR 26 17 13,6 11

Polietileniniai PE vamzdžiai taip pat turi atitikti šiuos standartus: LST EN 12201-2, LST ISO 4427, DS 119, NS 3622, SS 3362.

PE slėgio vamzdžiai dar gali būti skirstomi į:

 • vienasluoksnius (monolitinius)
 • dvisluoksnius
 • trisluoksnius

Monolitiniai PE vamzdžiai yra gaminami iš didelio stiprumo polietileno rūšių: PE80, PE100.

Dvisluoksniai PE vamzdžiai gaminami iš PE100 (vidinio sluoksnio) ir PP (polipropileno išorinio sluoksnio) arba iš naujos kartos mechaniniams pažeidimams atsparios PE100 RC žaliavos. Iš šios žaliavos pagamintas slėginis vamzdis yra ypač tvirtas ir atsparus plyšimui įrėžimų vietose, įtrūkimams: „RC“ – „Resistance to Crack“. Naujos kartos PE vamzdžio išorinis sluoksnis (10 % sienelės storio) gaminamas iš labai stipraus modifikuoto polietileno XSC 50, itin atsparaus trinčiai ir plyšimui. Vamzdžio paviršius yra mėlynos spalvos (kaip indikatorius geriamam vandeniui tiekti skirtiems vamzdžiams). Vamzdžio pagrindas (90 % sienelės storio) pagamintas iš naujoviškos juodos N 6000 žaliavos. N 6000 yra lengvas, stabilus naujausios kartos polietilenas, vadinamas PE100 RC žaliava.

Kadangi šių vamzdžių savybės šiek tiek nusileidžia PE trisluoksnio vamzdžio savybėms, tai pagrinde rekomenduojami mažiau atsakinguose ir nesudėtinguose betranšėjiniuose projektuose – nesudėtingiems pragręžimams bei įtraukimui, nesuardant seno vamzdžio.Taip pat jie gali būti skirti tiesti tradiciniu atviros tranšėjos metodu, nenaudojant smėlio pagalvės (išlyginamojo smėlio sluoksnio) ir užpilant juos iškastu gruntu.

Tiesiant PE dvisluoksnį vamzdį, nenaudojant smėlio pagalvės (išlyginamojo smėlio sluoksnio), įrengimo darbai ir gruntas turi tenkinti Statybos techninio reglamento STR 2.07.01:2003, „VANDENTIEKIS IR NUOTEKŲ ŠALINTUVAS. PASTATO INŽINERINĖS SISTEMOS. LAUKO INŽINERINIAI TINKLAI“. reikalavimus, nurodytus 315.9 punkte ir jį sudarančiuose papunkčiuose.

Trisluoksniai PE vamzdžiai – tai specialūs homogeniški trisluoksniai PE 100 RCn TS vamzdžiai, kurie  gali būti skirti tiek renovuoti arba naujai įrengti vandentiekio tinklus horizontalaus įvėrimo būdų senąjį vamzdį suardant ar tiesiogiai įveriant į gruntą (betranšėjiniam tiesimui), tiek ir tinklų įrengimui atviros tranšėjos metodu, nenaudojant smėlio pagalvės. Vidinis ir išoriniai vamzdžio sluoksniai pagaminti iš labai stipraus modifikuoto polietileno XCS 50, o vidurinis sluoksnis iš plyšimui atsparaus modifikuoto PE 100 RC. Apsauginiai išorinis ir vidinis sluoksniai, gaminami iš modifikuoto polietileno, sudaro 25% vardinio sienelės storio, o vidurinis – 50%. Visi sluoksniai yra sulydyti homogeniniu būdu (sujungti molekulių lygmeniu) ir mechaniškai nedalomi. Trisluoksnio vamzdžio matmenys ir slėgio parametrai yra identiški standartiniam PE100 vamzdžiui. Įrengimo darbai ir gruntas turi tenkinti Statybos techninio reglamento STR 2.07.01:2003, „VANDENTIEKIS IR NUOTEKŲ ŠALINTUVAS. PASTATO INŽINERINĖS SISTEMOS. LAUKO INŽINERINIAI TINKLAI.“ reikalavimus, nurodytus 315.9 punkte ir jį sudarančiuose papunkčiuose.

PE vamzdžių techninės charakteristikos:

 • Medžiaga: didelio stiprumo polietilenas PE80, PE100 ir PE100RC (ypač tvirtas ir atsparus įtrūkimams – „Resistance to Crack“);
 • Spalva: juodos spalvos polietilenas PE100 su mėlynos spalvos juostelėmis, mėlynos spalvos iš PE100RC polietileno;
 • Medžiagos tankis – 951 kg/m3;
 • Darbinė temperatūra svyruoja nuo -60 iki +90°C, optimalus režimas yra nuo 0 iki 40°C;
 • Elastingumo modulis – 1200 MPa;
 • Šiluminio plėtimosi koeficientas: 1,3× 10-4 (kp);
 • Šiluminis laidumas – 0,38 W/(moK);
 • Lydymosi indeksas – 0,9 g/10min;
 • Specifinė šiluma – 1,9 J/g°K;
 • Min. lenkimo spindulys – 25 x dy*( dy* plastmasinio vamzdžio diametras);
 • Saugos koeficientas: 1,25 (pagal LST EN 12201-2 standartą);
 • Galimi diametrai: 20 – 110 mm (ritėse) ir 63 – 630 mm (tiesūs).

PE vamzdžių montavimas

Prieš montavimą, visi vamzdžiai turi būti patikrinti, ar jie nepažeisti ir švarūs. Visos medžiagos, kuriose randama defektų, turi būti pažymėtos ir pašalintos iš montavimo vietos. Vamzdžiai, skirti geriamam vandeniui tiekti, turi būti laikomi ant medinių ar panašių padėklų, su vamzdžių galams uždengti skirtais dangčiais, kad nepatektų šiukšlės ir parazitai.

Vamzdžių montavimui naudojami įrankiai ir prietaisai turi atitikti gamintojų nurodymus.

Vamzdis turi būti pjaunamas švariai ir lygiai, nesuskaldant ir nesuaižant vamzdžio sienelės, minimaliai pažeidžiant apsauginę dangą. Vamzdis nupjaunamas taip, kad nupjautas galas atitiktų naudojamą jungtį. Nupjauti galai užsandarinami.

Paklojus vamzdžius, iš kiekvieno vamzdžio vidaus turi būti išvalomas purvas ir kitos nereikalingos medžiagos. Vamzdžių klojimo darbų sustabdymo atveju, atvirieji vamzdžių ir fasoninių dalių galai turi būti patikimai uždaryti, kad į juos nepatektų vanduo, šiukšlės ar parazitai.

PE slėgio vamzdžių jungimo būdai:

 • Sandūros sulydymas
 • Elektromovinis sulydymas
 • Naudojant mechanines jungtis (flanšinius adapterius, tempimui atsparias sujungimo movas)

Naudojama gamintojo sulydimo technika turi užtikrinti, kad vamzdžiams būdingas lankstumas išliktų visame vamzdyne.

Jungiant sandūros sulydymo būdu, vamzdžių galai įdedami ir sujungiami specialiame sandūrų sulydymo įrenginyje. Išlyginus ir užfiksavus, vamzdžių galai turi būti glotniai ir lygiagrečiai sulyginami elektriniu vamzdžių lygintuvu. Po to jie įkaitinami kaitinimo plokšte, padengta teflonu. Kaitinimo plokštė dedama tarp vamzdžių galų, kuriuos reikia sujungti. Vamzdžių galams pakankamai išsilydžius, plokštė išimama, o vamzdžių galai prispaudžiami vienas prie kito ir laikomi, kol atauš. Sandūrą sulydžius vamzdžio vidiniame ir išoriniame paviršiuje lieka siūlė. Ji pašalinama specialiais įrengimais.

Jungiant elektromovų sulydymo būdu, naudojama metalinė spiralės pavidalo viela, įtaisyta sulydymo movos vidinėje pusėje. Kai elektros srovė teka spirale, ji veikia kaip kaitinimo elementas. Prieš sulydant turi būti užtikrinama, jog lydoma vieta yra švari ir neoksiduota.

PE slėgio vamzdžiai gali būti jungiami mechaninėmis žalvario, ketaus arba plastiko jungtimis (vamzdžiai šuliniuose jungiami mechaninėmis jungtimis). Naudojant mechaninius sujungimus neleistina naudoti jungiamųjų detalių, pagamintų “namų sąlygomis” arba skirtas kitokiam naudojimui (kitų medžiagų sujungimui arba darbui kitomis sąlygomis).

Su plieniniais vamzdžiais bei fasoninėmis dalimis sujungiama įsriegtais adapteriais ar flanšais.

Vamzdynų priežiūra

Vamzdynus, naudojamus geriamajam vandeniui tiekti, reikia dezinfekuoti pagal veikiančias normas chloruotu vandeniu (dozė 10 dalių chlorkalkių prie milijono). Dezinfekuojantis tirpalas turi likti magistralėse ir vamzdynuose minimaliam 30 minučių periodui ir po to išplaunamas švariu vandeniu, kol lieka nedaugiau 0,3 – 0,5 mg/l chloro.

Vamzdžių iš PE privalumai:

 • Mažas svoris (lyginant su ketumi, plienu ar PVC) – dėl mažo tankio šie vamzdžiai yra lengvi, juos lengva transportuoti, reikia mažesnio galingumo darbo priemonių vamzdynų klojimui (lengvesnis montavimas).
 • Atsparumas korozijai ir cheminių medžiagų poveikiui, bakterijoms ir grybeliams – PE vamzdžiai nerūdija, pūva ar koroduoja, todėl nereikia papildomos apsaugos.
 • Didelis stiprumas (medžiagos tvirtumas).
 • Atsparumas klaidžiojančioms elektros srovėms.
 • Atsparumas difuzijai.
 • Maži srauto nuostoliai dėl itin lygaus sienelių paviršiaus ir sumažėjusios trinties, kas neleidžia susidaryti nuosėdoms ant vamzdyno sienelių.
 • Lankstumas – polietileninius vamzdžius galima išlenkti, kas padeda sumažinti jungčių kiekį ir gerina sandarumą, dėl vamzdžių elastingumo sumažėja hidraulinių smūgių pavojus.
 • Galimybė kloti vamzdynus be kompensatorių.
 • Platus asortimentas: galima rinktis iš skirtingų PN slėgio klasių ir diametrų bei PE vamzdžių tipų (skirtingiems montavimo atvejams: vienasluoksniai, dvisluoksniai ar trisluoksniai RC vamzdžiai).
 • Ilgaamžiškumas – polietileninių vamzdžių eksploatavimo trukmė – 50 ir daugiau metų.
 • Perdirbimas – seni PE vamzdžiai gali būti perdirbti į kitus plastikinius gaminius.

Dėmesio!

Mažas atsparumas ultravioletiniams spinduliams (UV) – kaip ir dauguma plastikinių vamzdžių, polietileninių vamzdžių kokybė blogėja, ilgai juos laikant saulės šviesoje.

Grunte, kuriame gali būti didelė naftos produktų koncentracija, PE vamzdžiai gali būti pažeisti.

 

Spausdinti kainininką
PE100 vandentiekio vamzdis (pateikiama kaina už 1m PE vamzd.)

PE100 vandentiekio vamzdis (pateikiama kaina už 1m PE vamzd.)

Kodas Diametras x sienelės storis, mm Slėgio klasė Kiekis Kaina
0180020204 20 x 2,0 PN16 100 m (ritėje) €0.60
0180020254 25 x 2,0 PN12.5 100 m (ritėje) €2.26
0180020324 32 x 2,4 PN12.5 100 m (ritėje) €2.60
0180020404 40 x 3,0 PN12.5 100 m (ritėje) €4.45
0190020504 50 x 3,0 PN10 100 m (ritėje) €6.18
0190020634 63 x 3,8 PN10 100 m (ritėje) €9.01
Nurodytos kainos be PVM